sobota, 28 stycznia 2017

Łatwy i szybki piernik, pyszne pierniczki i co zrobić ze starym ciastem?

Święta już za nami, wiec mogę się podzielić najlepszymi przepisami, które na pewno wypróbuję podczas kolejnych świąt. Inspiracje czerpałam z książki "Boże Narodzenie - Świąteczne dekoracje i smakołyki" którą dorwałam za mniej niż 8 zł - aktualnie jest za 11zł na stronie alimero.pl
Była to moja najlepsza świąteczna inwestycja, książka przedstawia wiele pomysłów na smaczne dania i cudne dekoracje, które można zrobić samemu przy użyciu niewielu narzędzi. Polecam!

Szybki, wilgotny piernik 

Piernik kojarzy się nam z długimi przygotowaniami, leżeniem i dojrzewaniem ciasta. Ale można zrobić szybki piernik, pyszny i wilgotny. I nie trzeba mieć do tego wielkich umiejętności. Przygotowanie jest bardzo proste. Czego potrzebujemy?

* 0,5 kg mąki
* 350 g cukru
* 4 jajka
* 500 ml kwaśnej śmietany (zwykła, niesłodka 12%)
* 250 ml miodu
* 2 łyżeczki sody
* 2 łyżki kakao
* 3 łyżki gęstych powideł śliwkowych (można używać dżemu, ja użyłam dżemu śliwkowego z czekoladą, tzw domowej nutelli śliwkowej)
* 100 g masła
* 2 łyżeczki przyprawy do pierników
* szczypta cynamonu

Masło rozpuścić z miodem i wystudzić. Jajka ubić z cukrem. Mąkę rozmieszać z sodą, przyprawą do pierników, cynamonem i dodać do masy jajecznej. Na koniec dodać powidła, kwaśną śmietanę, miód i masło. Wszystkie składniki dobrze zmiksować. Przełożyć do tortownicy i piec mniej więcej godzinę w temperaturze 160 stopni.

Na polewę:
* 1/3 kostki masła lub margaryny
* łyżka wody
* czubata łyżka kakao
* 4 łyżki cukru

Wszystkie składniki włożyć do garnuszka i mieszając, podgrzewać aż do roztopienia cukru.


Pierniczki świąteczne

Wystarczy mieć odpowiednie foremki do wykrawania - kształt dowolny oraz różnorodne dekoracje, lukier, kolorowe posypki, cukrowe pisaki... Ma być smacznie i kolorowo.

* 300 g mąki
* łyżeczka sody
* 60 g masła 
* jajko
* 200 g miodu (jedna szklanka miodu to ok. 320 g)
* 50 g cukru pudru
* 3 łyżki przyprawy do pierników
* łyżeczka kakao

Masło rozpuścić w rondelku, ostudzić. Dodać mąkę z sodą i cukrem pudrem, miód, jajko, kakao i przyprawę do pierników. Zagnieść ciasto i wykrawać foremkami do ciasteczek, robiąc w środku okienko. Można też słomką do napojów wykroić małe kółeczko do wieszania na choince. Ciasteczka układać na papierze do pieczenia. Piec 10-11 minut (nie więcej!) w temperaturze 150 stopni na drugiej półce od dołu. 

A co zrobić, gdy przy nadmiarze świątecznego jedzenia, piernik (lub babka, murzynek) nie zostaną zjedzone i staną się suche? Wyrzucić? Otóż nie!

Bajaderki - z resztek suchego ciasta

Suche ciasto rozkruszyć na drobne kawałki. Dodać dżemu (ponownie wykorzystałam nutellę śliwkową z czekoladą). Ilość dżemu zależy od ilości ciasta. Spróbuj je ze sobą wymieszać i sprawdź czy jest plastyczne. Jeśli nie klei się i nie da się z niego nic uformować, dodaj jeszcze trochę dżemu.

Ja dodałam również odrobinę rumu kokosowego. 

Następnie przygotuj do obtaczania wiórki kokosowe i jeśli lubisz - rozdrobnione orzechy.

Ugnieć ciasto i wyrób na jednorodną masę. Formuj kulki i obtaczaj w wiórkach/orzechach. 

Następnie włożyłam je na chwilę do lodówki.

Smacznego!!




Prostownica Remington Keratin Therapy - czy warto kupić?

Przez 10 lat miałam dwie prostownice - obie kosztowały ok 30zł, jedna z nich miała regulację temperatury, druga nie. Ostatnia prostownica przestała mi łączyć, kable się wyrobiły i nie pomogło ich zabezpieczanie, izolowanie taśmą - w dodatku zabawa z prądem jest niebezpieczna! Zdecydowałam się na kupno nowej prostownicy. Zachęcona pozytywnymi opiniami, wybrałam Remington Keratin Therapy, mimo że była kilkakrotnie droższa niż moje dwie poprzednie.

Czy warto było?


Razem z prostownicą, którą kupiłam za 180zł, dostajemy eleganckie etui zamykane na magnesowy guziczek, w którym możemy ją przechowywać. Idealne wyjście w podróży. Etui jest pikowane, z grubego materiału, można w nim schować bez obaw nawet nagrzaną prostownicę. Prostownica jest elegancka i solidna. 




Trochę info od producenta:

* technologia ochronna - Keratin Protective Technology zapewnia o 57% większą ochronę przed uszkodzeniami i łamliwością. 
* zakres temperatury - od 160 do 230 stopni
* dłuższe, ruchome płytki długości 110mm - wyrównują nacisk na włosy w trakcie prostowania.
* szybkie nagrzewanie - gotowa do użycia w 15 sekund.
* automatyczne wyłączenie - urządzenie zostanie wyłączone, jeśli przez 60 minut lub dłużej nie jest wciśnięty żaden przycisk.
* przy włączonym czujniku ochrony termicznej podczas stylizacji jest monitorowany poziom wilgoci we włosach i ma miejsce ciągły proces optymalizacji temperatury, aby zapobiec uszkodzeniu włosów, bez negatywnego wpływu na wyniki stylizacji. Zmiany temperatury nie są wyświetlane na prostownicy, odbywają się automatycznie podczas stylizacji.

Technologia Keratin Protective łączy zaawansowane powlekane płytki ceramiczne (Advanced Ceramic) z mikroodżywką keratynową oraz wyjątkowym czujnikiem ochrony termicznej (Heat Protection) firmy Remington. 

Co myślę po prawie pół roku stosowania? 

Po pierwszym użyciu byłam pozytywnie zaskoczona. Po kilku pociągnięciach włosy stały się idealnie proste. Poprzednie prostownice nie dawały takiego efektu i musiałam trochę się namęczyć.
Czy rzeczywiście nagrzewa się w 15 sekund? Otóż nie. Od włączenia do nagrzania do temperatury 160 stopni (najniższej możliwej) minęło ok. 35 sekund. Zmiana temperatury ze 160 na 220 również zajmuje około 25 sekund. Uważam że to i tak krótko w porównaniu do innych prostownic :)
Włosy faktycznie wyglądają ładnie, są gładkie i błyszczące. Kiedyś od prostowania miałam sianowate, suche włosy które w starciu z deszczem robiły się puszące i kręcone. Tutaj mimo deszczu włosy wyglądają dobrze, jakby chroniła je niewidzialna powłoczka. Oczywiście nie zapominajmy o codziennej pielęgnacji i odżywkach do włosów :)
Po godzinie nieużywania prostownica przeszła w tryb czuwania i przestała się nagrzewać. Duży plus - nie raz zdarzało mi się zostawiać włączoną prostownicę i wyjść z domu a ona nadal się grzała, nie wyłączając się nawet po kilku godzinach.

Jak jej używać?
Po włączeniu do prądu prostownica jest w stanie czuwania (pali się ikona kłódki)



Od lewej - przycisk w(y)łączania ochrony termicznej - domyślnie ta ochrona jest już włączona - podczas prostowania miga zakręcone kółko ponad temperaturami.
Plus i minus - regulowanie temperatury prostowania.
Przycisk włączania/wyłączania.

Żeby włączyć nagrzewanie prostownicy, należy przytrzymać przycisk w(y)łączania przez dwie sekundy. Zgaśnie kłódeczka a zacznie migać nam ustawiona temperatura. Można ją regulować wciskając przez dwie sekundy minus lub plus. 


Gdy prostownica się nagrzeje, wyda krótki sygnał dźwiękowy, który usłyszymy, będąc w drugim pokoju. 

Prostownica ma obrotowy kabel, co zapobiega skręcaniu się kabla i ewentualnym uszkodzeniom. Dodatkowo u podstawy prostownicy znajduje się przesuwny przycisk, który pozwala zamknąć płytki i schować prostownicę do etui. Moje poprzednie prostownice tego nie miały i zamykałam je gumką do włosów 😂 Przydałby się jeszcze wieszaczek, żeby powiesić prostownicę w łazience.



Ogólnie moja ocena to 9/10 - to najlepsza prostownica jaką miałam. Jest na dwuletniej gwarancji którą można jeszcze przedłużyć za opłatą. Warto wydać więcej pieniędzy, żeby chronić włosy. To bezpieczna prostownica, która będzie służyła nam przez lata.